מה נחשב להרעת תנאים?

חוקי העבודה קובעים כי עובדים זכאים לתנאי עבודה הוגנים, מכבדים ובטוחים, אבל לא כולם עומדים בדרישות החוק. ישנם מקרים שבהם מעבידים לוקחים את החוק לידיים ומחליטים לפגוע בזכויות היסוד של העובדים על ידי הרעת תנאים. הרעת תנאים היא כל שינוי חד צדדי בתנאי העבודה, שפוגע בעובד משמעותית.

 

הרעת תנאים

הרעת תנאים היא מצב שבו מעסיק משנה את תנאי העבודה הנוכחיים של עובד באופן שפוגע או עלול לפגוע בזכויות שלו, בשכר שלו, בתנאי העבודה או ביחס הראוי כלפיו. חשוב לזכור שהרעת תנאים היא רק כאשר מדובר על החלטה חד צדדית של המעסיק שנעשית ללא הסכמתו של העובד. אם בזמן משבר המעסיק מציע הורדה בשכר והעובד מקבל את התנאי, אין כאן הרעת תנאים. כמו כן, שינויים סבירים שאינם פוגעים בעובד באופן משמעותי, לא ייחשבו להרעת תנאים.

 

דוגמאות להרעת תנאים

  • הורדת שכר או כל הפחתה במשכורתו של עובד, גם על ידי ביטול הטבות שכר.
  • שינוי שעות העבודה – גם צמצום משמעותי בשעות העבודה, גם הוספה משמעותית של שעות עבודה וגם שינוי מהותי במועדי משמרות עשויים להיתפס כהרעת תנאים.
  • שינוי תנאי העבודה כמו שינוי במקום העבודה, בתנאי הסביבה, בתנאי ביטוח או בהטבות.
  • גם שינוי תפקידו של העובד לתפקיד שאינו מתאים לכישוריו הוא הרעת תנאים, בתנאים מסוימים.

 

זכויות והשלכות של הרעת תנאים

הרעת תנאים אסורה על פי חוק, ועובד שהרעו את תנאיו באופן לא תקין, יכול לתבוע את המעסיק עבור פיצוי כספי על הנזק שנגרם לו עקב הרעת התנאים. חשוב להקפיד לתעד כל מקרה של שינויים בתנאי ההעסקה או בתנאי העבודה, כדי להדגים רצף שינויים, אם קיים כזה. הפיצוי במקרה של הרעת תנאים מתבסס בדרך כלל על הפרטים בחוזה העבודה ובהסכמים רלוונטיים נוספים. אם לא ניתן להגיע להסכמה ידידותית עם המעסיק, ניתן לפנות לייעוץ משפטי כדי לבחון את האופציה של הגשת תביעה לבית הדין לעבודה.

 

מה אפשר לעשות?

השלב הראשון, כמו בכל מקרה של התנהגות לא הוגנת, הוא לתעד בכתב את כל המקרים הקשורים להרעת התנאים וכן לשמור ראיות, אם ישנן כאלה. לאחר מכן, כדאי לפנות אל המעסיק באופן אישי ולהציג לו את המקרה ואת החוק. אם המעסיק מסרב לפצות על הרעת התנאים או לשנות אותם, חשוב להעביר את המאבק לתחום המשפטי, בין השאר בגלל החשיבות הרבה של המאבק נגד תנאי עבודה, גם ברמה האישית וגם ברמה הציבורית.

 

לסיכום

שמירה על תנאים הוגנים בתחום העבודה היא אחד המאפיינים של משק העבודה הישראלי. אם זכויותיך נפגעו במקום העבודה על ידי הרעת תנאים – חשוב לזהות את המקרה, לתעד את המתרחש ולפעול באופן נחוש עבור הזכויות שלך כעובד, כי גם מאבק קטן בהרעת תנאים הוא חלק מהמאבק הכולל למען זכויות עובדים.

שינוי במקום העבודה

אולי תאהבו גם את

תאונות עבודה
10 עובדות חשובות על תאונות עבודה

תאונות עבודה הן תקריות מצערות שיכולות להיות השלכות משמעותיות על העובדים והן על העסקים והמעסיקים. הבנת הסיבות, ההשפעה ואמצעי המניעה הקשורים לתאונות עבודה היא חיונית

קראו עוד »
דליפה מקצועית
האם ניתן לטפל בנזילות לבד?

נזילות בבית הן בעיה נפוצה ולא קלה שעלולה לגרום לנזק משמעותי לרכוש שלכם, לרבות בעיות במבנה עצמו, וגם להוביל לסכנות בריאותיות שונות. אם גיליתם נזילה,

קראו עוד »
כרטיס דלק
היתרונות של כרטיס תדלוק

כרטיס התדלוק הפך להיות פריט חיוני שנוכח בארנקיהם של תושבים רבים ברחבי הארץ והעולם. השימוש הנרחב בו גרם לנו לצאת ולבדוק באופן מעמיק מה גורם

קראו עוד »